Gdy obraża nas klient lub zaczepia na ulicy osiłek w ka
Gdy obraża nas klient lub zaczepia na ulicy osiłek w kapturze
autorem artykułu jest Aneta Kobylińska
O agresji, jej przejawach i skutkach zdarza nam siÄ™ podyskutować z uczestnikami naszych szkoleÅ„. Niezależnie, czy szkolenie dotyczy procedur antynapadowych w bankach, bezpiecznego przetrwania w ‘miejskiej dżungli’, szkoleÅ„ integrujÄ…cych i budujÄ…cych zespoÅ‚y, sztuki negocjacji, czy umiejÄ™tnoÅ›ci komunikacyjnych, rozmawiamy zwykle o frustracji, sÅ‚ownej i fizycznej agresji, cienkiej granicy miÄ™dzy agresywnym jÄ™zykiem a użyciem siÅ‚y fizycznej.
Żyjemy i pracujemy w świecie, który jest coraz bardziej brutalny. Nie da się w pełni wyjaśnić dlaczego agresywne zachowania są tak częste i przybierają tak różne formy. Coraz częstszym motywem agresji jest rabunek, którego korzenie najłatwiej znaleźć w dysproporcjach pomiędzy bogactwem i skrajną biedą szczególnie w dużych miastach. Zbrodnie na tle seksualnym i gwałty towarzyszyły człowiekowi od zawsze, a agresorami często okazywały się osoby znane ofiarom. Może się zdarzyć, że atak agresji nie zostanie wytłumaczony realnym motywem, agresor może być niepoczytalny.
Większość agresywnych zachowań, z jakimi możemy się spotkać na ulicy kończy się posiniaczeniem, złamanym nosem, podbitym okiem, skaleczeniami, czy szokiem. Jeśli otrzymamy odpowiednią opiekę medyczną i terapeutyczną krótko po takim zdarzeniu, atak nie zostawi większych śladów. Niestety alarmujący wzrost napadów z nożem lub inną bronią w ręku może oznaczać wzrost liczby ofiar śmiertelnych.
Agresja fizyczna i sposoby radzenia sobie z zagrożeniem Pierwszym krokiem do skutecznej obrony przed agresją jest świadomość, że agresywne zachowania po prostu się zdarzają. Statystycznie jest ich jak wiemy sporo. Uświadomienie sobie, że każdy z nas może stać się ofiarą niebezpiecznego zdarzenia uwrażliwia nas. I to jest dobry początek. Ostatecznie jednak sami musimy zadbać o przygotowanie się i psychicznie i fizycznie do konfrontacji z agresywnym zachowaniem w taki sposób, aby zminimalizować fizyczne i emocjonalne szkody.
Większość napadów trwa kilka minut. Policja zdąży co najwyżej zorganizować nam opiekę lekarską i zebrać zeznania świadków. Przyjmijmy odpowiedzialność za to jak zachowamy się podczas agresji. Odpowiedzmy sobie na pytanie czy jesteśmy świadomi naszego otoczenia i w jaki sposób się zamierzamy się ochronić. Postarajmy się spojrzeć na prewencję i własną obronę jak na konieczność i zdecydujmy tu i teraz co zrobimy.
Obrona wÅ‚asna to przede wszystkim szeroko otwarte oczy i uwrażliwienie na zagrożenia. Zdawajmy sobie sprawÄ™ z ryzyka. Popatrzmy na ulicÄ™ jak na potencjalne zagrożenie, bÄ…dźmy Å›wiadomi ciemnych zauÅ‚ków, grupek szwendajÄ…cych siÄ™ przechodniów, czy osób zmierzajÄ…cych w naszym kierunku. Przejdźmy na drugÄ… stronÄ™ ulicy, jeÅ›li w ten sposób unikniemy potencjalnego ryzyka. Nie zapominajmy, że mamy uszy! SÅ‚yszymy kroki, czy gÅ‚os? KoncentrujÄ…c siÄ™ na potencjalnym agresorze czasem zdarza siÄ™ nam nie zwrócić uwagi na niebezpieczeÅ„stwo, które czai siÄ™ za nami. Spróbujmy realistycznie ocenić sytuacjÄ™. To nie znaczy, że każdy przechodzieÅ„ chce zrobić nam krzywdÄ™. Nie dajmy siÄ™ zwariować. Ale też nie zakÅ‚adajmy z góry, że nikt nas nie skrzywdzi. CzÅ‚owiek opierajÄ…cy siÄ™ o Å›cianÄ™ budynku może być chory lub pijany. Ale może też udawać. GÅ‚oÅ›na sprzeczka miÄ™dzy kobietÄ… i mężczyznÄ… zwykle sprawia, że chcemy pomóc kobiecie, szczególnie kiedy woÅ‚a ona o pomoc. Ale kobieta ta może ‘grać w jednym zespole’ z agresorem. Kiedy mamy dylemat posÅ‚uchajmy intuicji, sygnałów z wewnÄ…trz. WiÄ™kszość z nas zwykle decyduje nie mieszać siÄ™ i dobrze na tym wychodzi.
Jeśli poturbowania nie uda się jednak uniknąć Najlepszy moment aby zdecydować, czy zaatakujemy używając siły fizycznej jest również tu i teraz. Na szkoleniach bezpieczne.org nie zaleca się stosowania agresji wobec agresorów. Zdajemy sobie jednak sprawę, że każda sytuacja jest inna i tylko my sami ocenimy prawidłowo jak powinniśmy zareagować. Jeśli już dojdzie do konfrontacji zalecamy stanowczo wszystkim wykorzystanie każdej szansy jaka tylko się nadarzy aby uciec, zawiadomić policję i zapewnić sobie bezpieczeństwo. Pamiętajmy, to nie słabość, to zdrowy rozsądek.
Agresja słowna - jak sobie z nią radzić Zignorujmy kiery ktoś nas obraża, czy wyzywa. Nie ma sensu walczyć przy pomocy słów. Stańmy stabilnie i zachowajmy spokój. Starajmy się równomiernie oddychać i nie patrzeć prosto w oczy osobie, która nas wyzywa. Patrzmy w okolice mostka. W ten sposób właściwie ocenimy sytuację i przewidzimy kolejne ruchy. Bądźmy świadomi, że agresor może mieć potencjalnych współtowarzyszy. Nie upadajmy na duchu. Czasami niezależnie od tego co zrobimy lub powiemy nie uda nam się uniknąć ataku fizycznego, na szczęście dużo bardziej prawdopodobne jest, że jeśli sami nie ulegniemy emocjom, uda nam się rozładować sytuację. Nie ma co prawda złotych reguł. Każdy agresor jest inny. Jednak na podstawie badań specjalistów od agresji możemy pokusić się o listę zachowań, które mogą pomóc nam wyjść z konfliktu bez szwanku, a może nawet znaleźć rozwiązanie.
Pozostawaj w kontakcie wzrokowym (ale nie patrz się natrętnie w oczy - pamiętaj, okolice mostka!)
Nie krytykuj ani agresywnej osoby, ani jej sposobu zachowania.
Unikaj ‘wyzwalaczy’ - słów mogÄ…cych powodować nasilenie gniewu, np. nie mów “proszÄ™ siÄ™ uspokoić”, “niech siÄ™ pan nie denerwuje”. To może jeszcze bardziej ich rozzÅ‚oÅ›cić.
Nie odbieraj gniewu klientów, czy agresywnych osób, osobiÅ›cie - zachowaj spokój, ogranicz swoje komentarze do ‘aha’ ‘yhm’, szansa na konstruktywnÄ… rozmowÄ™ wzrasta jeÅ›li rozmówca bÄ™dzie spokojniejszy
SÅ‚uchaj, sÅ‚uchaj, sÅ‚uchaj! pozwól osobie agresywnej wyÅ‚adować swojÄ… zÅ‚ość, nie przerywaj jej, nie próbuj dyskutować – szanse na to, że twoje argumenty zostanÄ… wysÅ‚uchane sÄ… na prawdÄ™ znikome.
Naucz siÄ™ pytać - to czÄ™sto najlepsza reakcja na krytykÄ™, czy agresjÄ™. WÅ‚aÅ›ciwe pytania czÄ™sto dziaÅ‚ajÄ… jak katalizator ‘zÅ‚ych’ emocji i pozwalajÄ… poznać prawdziwe motywy dziaÅ‚ania i sposób myÅ›lenia zdenerwowanej osoby. A stÄ…d droga do rozwiÄ…zania konfliktu jest krótsza, a przede wszystkim możliwa.
--
Aneta Kobylińska
Partner w projekcie bezpieczne.org
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Oferty rolnicze
Jak wybrać dobry prezent?
Jak zadbać o dobre samopoczucie na pokładzie samolotu.
Jak zdobywać linki
Przyjęcia okolicznościowe - kilka praktycznych rad